How Much 10 Common Grocery Items Cost Savvy Shoppers

After following sales and coupons religiously for several months, I’ve started to get a sense of the best prices for various items.

The best way to get these prices is to use the Coupon Mom method of combining a store’s loyalty card discount with sales and coupons. However, over the last several months, it has been possible to get some of these prices without additional coupons from the Sunday paper by either cutting out a store coupon from the store’s weekly circular ad or by printing a coupon for free from Coupons.com.

I was able to get most of these prices at the major chain grocery stores that are located almost everywhere in the United States under different names: Safeway, Vons, Kroger, Randalls, Albertsons, Ralphs, Pavillions, Tom Thumb, Carr’s, Dominick’s, Fred Meyer, QVC, and so on. Some of the lowest prices I found were at small, local chain stores, but I didn’t need a warehouse club membership to get any of these deals.

Soda: For a 12-pack of 12-ounce cans of soda made by Coke or Pepsi, I’ve paid between $2.00 and $2.60 (not the “regular price” of $6.00). The lowest price I’ve seen for 2-liter bottles is 79 cents each. Personally, I prefer the cans since you can drink them at your leisure without worrying about the soda going flat. If I had a larger household full of soda drinkers, the 2-liter bottles might be a better deal. If you don’t mind off-brand soda, you can get good deals without waiting for a sale (and the best deal of all is to just drink water, of course).

Boneless, skinless chicken breasts (fresh, not frozen): I thought I got a deal one week when I paid $3.50 a pound (half off the sticker price of $6.99 a pound), but once I started paying more attention I noticed that I could get the same thing for $1.50 to $2.69 a pound. There never seem to be coupons for this item, only sales. When the price is low, I stock up on as much as I can fit in my freezer since we eat a lot of chicken. It’s healthier than corn dogs or hamburgers and cheaper than fish.

Salty Snacks: The regular price on Wheat Thins can exceed $3, but the sale price for a small box is generally around $1.69. I recently printed some $1.00 off coupons from Coupons.com, so I’ll be getting my next two boxes for 69 cents each. Along similar lines, chips shouldn’t cost you more than $2 a bag, if that. On sale, I’ve seen Pringles for $1.00, Doritos for $1.69, Ruffles for $1, Sun Chips for $2, Mission tortilla chips for 99 cents, and on the list goes. Pay attention to your store circulars to find these deals. Sooner or later, your favorite brand will be a bargain.

Milk: If you’re paying more than $2.00 a gallon, you’re overpaying. At least one store in my area has this price every week. The Safeway family of stores, at least where I live, generally requires you to buy 2 gallons to get this price, but other stores will give it to you with the purchase of just one gallon.

Ice cream: Where I live, a half gallon of Breyer’s ice cream costs $6 at regular price. On sale, it costs around $2.50, and the Proctor & Gamble Brand Saver coupons that come with the Sunday paper once or twice a month often have a coupon. Most of the time, I only pay $2 for a half gallon of name-brand ice cream. Premium ice creams like Starbucks (my favorite), Ben and Jerry’s, and Haagen Daas also go on sale for as little as $2.50 some weeks (unfortunately, I rarely see coupons for these). And while drugstores rarely have spectacular deals on food, they do sometimes have cheap prices on ice cream.

Eggs: I remember five years ago being able to buy a dozen eggs for less than a dollar. Now it seems the price has multiplied, and with the increased popularity of cage-free eggs and the like, it’s not uncommon to see a dozen eggs with a price tag of over $4. The last time I bought eggs, I used a store circular coupon to get 18 for 99 cents. I used two store circular coupons on two separate trips to get a total of 36 eggs for $2. This was a spectacular deal that I don’t expect to get every week, but I won’t pay more than $1.50 for a dozen. Eggs tend to last longer than their expiration date would have you believe if your fridge is cold enough, so I tend to buy two or three dozen when the price is right.

Butter: I used to think $2.50 was a good price for a pound of butter, but recently I’ve gotten it for as little as 52 cents. A flurry of good butter deals over a period of about two months has me stocked up on butter–I have three packs in the fridge and another three in the freezer. It will probably last me through the end of the year, and the most I paid for any of those packs was $1/lb.

Cheese: For plain old cheddar cheese, you’re throwing money away if you’re paying more than $2.50 a pound. Safeway regularly puts their 32 ounce blocks of cheddar on sale for $5. It’s easy to pay more, but there’s no reason to. Of course, you will have to put in the extra effort to grate it or slice it yourself.

Cereal: I can no longer bring myself to pay more than $2.00 for a box of brand-name cereal. At full price, most cereals seem to cost around $4. I usually get mine for $1.25 or $1.50 using a combination of sales and coupons. Some brands go on sale frequently (like Cap’n Crunch and Life) while others you have be patient for (like Banana Nut Cheerios).

Produce: I’ve purchased a 5-pound bag of Russet potatoes for $1, a pound of carrots for 25 cents, and large yellow onions for 25 cents — and these deals were pretty easy to find. Some of them weren’t even sale prices. If you start paying attention, you’ll probably notice that some grocery stores in your area have drastically cheaper produce on a regular basis (hint: they’re probably not the big chains). I purchased cherries for 99 cents a pound by going to one such store in my area. Also, if you have a store that marks down its produce right before it’s about to go bad, you can save a bundle. If I can get a deal on produce this way, I’ll go on a vegetable-eating binge for 24 hours or freeze the stuff. Of course, the best way to get cheap produce is to grow it yourself, but I’ll save that for another post.

Even if you hate to track sales and clip coupons, if you do it for just the ten items that you purchase the most often, you can save a bundle. Then you’ll have extra money to buy more food, spend on something else, or put in your piggybank.

Digg! * Stumble Upon Toolbar
Subscribe in a reader *
Share on Facebook

Related posts:

Saving Money on Groceries with the Coupon Mom Method

The only thing I used to do to save money on groceries was to make a list before each shopping trip and stick to a monthly grocery budget. I didn’t use coupons because I figured I saved more money by purchasing store brands (preferably store brands on sale) and shopping at discount stores and farmers markets. I wouldn’t buy everything on my list sometimes — if something was too expensive that week, I would either do without or substitute for something cheaper. I didn’t clip coupons and I didn’t even get the weekly grocery ads in the mail because I had unsubscribed from them and every other conceivable form of junk mail.

Then I learned about the Coupon Mom, Stephanie Nelson. Through her website, www.couponmom.com, she teaches people how to save 50-75% on their grocery bills by using a combination of sales and coupons. I’ve had incredible success following her advice. Here are some items I’ve purchased recently and how much I saved:

Item Regular Price Sale Price Coupon Paid Percent Off
Quaker
Chewy Bars
$2.50 $0.99 $0.50 $0.49 80.40%
Starburst Jellybeans $3.50 $0.99 $0.50 $0.49 86.00%
Herbal
Essences Shampoo
$4.99 $2.99 $1.50 $1.49 70.14%
Crest Toothpaste $2.50 $1.00 $1.00 $0.00 100.00%
5 oz. Mahatma
Saffron Rice
$0.99 $0.99 $0.38 $0.62 37.88%
Prego Tomato
Sauce
$3.59 $2.50 $0.40 $2.10 41.50%
Nestle
Chocolate Chips
$4.19 $2.00 $0.75 $1.25 70.17%
French's
Honey Mustard
$4.19 $0.00 $1.00 -$1.00 123.87%
French's
Honey Dijon Mustard
$4.19 $2.00 $1.00 $1.00 76.13%
Barilla
Pasta Sauce
$3.59 $2.50 $1.00 $1.50 58.22%
Butter
16 oz.
$3.99 $2.49 $1.50 $0.99 75.19%
Hand Soap
7.5 oz.
$2.39 $1.00 $0.70 $0.30 87.45%
Dole Superfruit $2.50 $1.50 $1.00 $0.50 80.00%
Cap'n Crunch
16 oz.
$3.99 $2.29 $1.30 $0.99 75.19%
Bottled
water 24×12 oz.
$5.49 $3.33 $0.56 $2.77 49.54%
Life Cereal
15 oz.
$3.99 $2.29 $1.30 $0.99 75.19%
TOTALS $56.58 $14.48 74.42%

The percentage savings may seem a bit inflated to you. The reason the percentage savings are so high is because many chain grocery stores have high regular prices compared to what you might spend for the same item at a discount mass retailer like Target or Walmart. However, because many chain grocery stores double coupons (or partially “double” them—for example, giving you $1.00 off for a 55-cent coupon), you can still come out ahead at the grocery store if you use the sale/coupon method of shopping. Also, no matter where you shop, free is a good price for a full-sized tube of toothpaste.

You may have noticed that one of the items listed above, French’s honey mustard, was free, and I
had a coupon for it, so I actually made $1 on the transaction. This happened because I was overcharged for the item and brought it to a manager’s attention. He refunded the full price of the item and let me keep it, too. Paying attention during checkout and reviewing your receipt carefully before you leave the store are important components of getting the full savings you should on your groceries.

I almost never buy anything at the major chain grocery stores anymore unless the item is on sale and I have a coupon for it. I plan my shopping in advance by looking through the weekly ads and using the Coupon Mom website, which has a database of the unadvertised deals at grocery stores across the country (updated weekly) and even tells you which sale items have coupons and where you can find those coupons. I usually only buy about 10-20 items per week that represent the best deals on the types of products I would buy anyway. And if there’s an item that’s still not a good price even with a sale and a coupon, or if it’s something I don’t need no matter how good of a deal it is, I generally don’t buy it. However, I have bought a few things I’m not sure I’ll use because they were so cheap ($1 or less) and I can always donate them to charity if I end up not using them after a few months.

Finally, this shopping method has allowed me to start accumulating a stash of emergency food and water for both my home and my car. I’ve always put off doing this in the past because I couldn’t see spending $100 or so on food that was just going to sit around. Now that I am regularly getting grocery items for 50 cents or $1 each week, I am able to inexpensively accumulate emergency items.

It’s also important to note that some sale prices are better than others. One week pizzas may be on sale for $4.50, while another week the exact same pizzas may be on sale for $3.50. Once you start paying closer attention to sale prices (and perhaps even keeping a grocery price list), you’ll know then the best time to buy is. The best prices usually roll around every few weeks, and you should stock up and use your coupons then.

If you’ve been looking for a way to cut down on your grocery bill, I highly recommend trying the Coupon Mom’s method. Once you get the hang of the system, you won’t be spending much time clipping coupons or planning your shopping trips, and you’ll be amazed by how much money you’ll save.




Digg! * Stumble Upon Toolbar
Subscribe in a reader * Share on Facebook
Related posts:

Photo by





Post by Amy Fontinelle